Jak nejlépe vybrat šicí stroj

Dostala jsem otázku jak nejlépe vybrat šicí stroj. Dost mě to pobavilo, já si šicí stroj nikdy nevybírala, ten si vždy vybral mě. Svoje první věci – oblečení pro panenku jsem ušila na šlapacím stroji po mojí babičce, byl značky Veritas.. Dokud na něm babička šila, tak mě k němu rozhodně nepustila. Ono taky rozštelovaný šlapací stroj není žádná legrace. Pak jsem šila na elektrickém stroji mojí maminky, která ho dostala zřejmě za trest, protože ruční práce nejsou její parketa, tou je zahradničení. To už byly různé batůžky a kabely, ale i šaty, dokonce i šusťáková bunda, kterou jsem vyhodila teprve snad předloni. Teď mám strojů více, celkem šest. Jeden je šlapací, jeden je v zápůjčce u kamarádky (Lučnik), třetí naopak byl půjčen mě (opět Veritas), čtvrtý je nějaký prastarý kdysi šlapací nyní s dýchavičným motůrkem značky Lada. Ten však prošije snad vše, když se motůrku trochu pomůže rukou s otáčkama.

Nejvíc však šiju na dvou strojích značky Singer. Prvním z nich je klasický stroj s entlem, patkou na zipy a možností šít knoflíkové dírky – dárek od táty k Vánocům, to se opravdu jednou skvěle strefil. Slouží mi už 15 let pouze s jednou opravou. A teď poměrně nedávno pro mě výkřik techniky, který ze mě udělal osobu schopnou ušít ledacos – šicí stroj Singer s overlockem z nejmenovaného řetězce za „pár“ korun, když to srovnáte se jinými. Opět to byl dárek od rodičů, tentokrát k narozeninám. Pro mě to byl neskutečný objev, konečně můžu šít bez problémů úpletové látky a hlavně přešívat a sešívat různé věci dohromady z trik dělat sukně a naopak. Samozřejmě „levný“ overlock má své mouchy – nedělá tak pěkný steh, hůř se vyrovnává se změnou tlouštěk látek ve švu – porovnávala jsem s kamarádky o něco sofistikovanějším zařízením. Ale stejně se s ním dá udělat spoustu parády, když víte jak na to.

Na závěr, je jedno jaký stroj doma máte, na všem se dá ušít pěkná věc, stačí trocha trpělivosti a zjistit specifika svého stroje a nechtít po něm věci nad jeho síly. A to, že se Vám cuchá nit – nejdřív ji zkuste znova navléknout, v 80% to vyřeší problém, není to strojem jen špatně navlečenou nití. Pohrát si s napětím nití není taky od věci a když ani to nepomůže, opraváři šicích strojů naštěstí ještě nevymřeli. Když Vás stroj zlobí i po opravě, tak hold šijte v ruce!

Květinová sukně vznikla ze tří sekáčových trik. Vrchní část je z průhledného materiálu takové prapodivné haleny na jedno rameno, která však měla krásný vzor a sklady. Vzhledem k průhlednosti to chtělo podšívku – bavlněné triko v mé neoblíbené fialové barvě se ukázalo jako ideální. Pas je z odstřiženého límce na roláku. Vše sešito overlockem.

Napsat komentář